Week results (14/11-20/11)

Monday 14
王位戦 予選 中村太地 x 松尾歩
Oui Tournament Nakamura Taichi Matsuo Ayumu
王将戦 挑決リーグ 渡辺明 x 豊島将之
Ousho Tournament Watanabe Akira Toyoshima Masayuki
叡王戦 本戦 丸山忠久 x 佐藤天彦
Eiou Tournament Maruyama Tadahisa Satou Amahiko
羽生善治 x 佐藤天彦
Habu Yoshiharu Satou Amahiko
女流名人戦 挑決リーグ 甲斐智美 x 香川愛生
Women’s Meijin Tournament Kai Tomomi Kagawa Manao
上田初美 x 中村真梨花
Ueda Hatsumi Nakamura Marika
Tuesday 15
竜王戦2組 昇決 行方尚史 x 山崎隆之
Ryuuou Tournament Namekata Hisashi Yamasaki Takayuki
順位戦C級1組 永瀬拓矢 x 島朗
Jun’i Tournament Nagase Takuya Shima Akira
青嶋未来 x 豊川孝弘
Aoshima Mirai Toyokawa Takahiro
高橋道雄 x 田中寅彦
Takahashi Michio Tanaka Torahiko
北島忠雄 x 近藤正和
Kitajima Tadao Kondou Masakazu
阿部健治郎 x 船江恒平
Abe Kenjirou Funae Kouhei
佐々木勇気 x 真田圭一
Sasaki Yuuki Sanada Keiichi
高崎一生 x 千葉幸生
Takazaki Issei Chiba Sakio
佐藤秀司 x 長沼洋
Satou Shuuji Naganuma Hiroshi
塚田泰明 x 横山泰明
Tsukada Yasuaki Yokoyama Hiroaki
片上大輔 x 堀口一史座
Katagami Daisuke Horiguchi Kazushiza
高野秀行 x 大石直嗣
Takano Hideyuki Oishi Tadashi
福崎文吾 x 杉本昌隆
Fukusaki Bungo Sugimoto Masataka
安用寺孝功 x 泉正樹
Anyouji Takanori Izumi Masaki
村田顕弘 x 平藤真吾
Murata Akihiro Hirafuji Shingo
千田翔太 x 富岡英作
Chida Shouta Tomioka Eisaku
金井恒太 x 南芳一
Kanai Kouta Minami Yoshikazu
日浦市郎 x 小林裕士
Hiura Ichirou Kobayashi Hiroshi
阪口悟 x 宮田敦史
Sakaguchi Satoru Miyata Atsushi
王位戦 予選 阿部隆 x 竹内雄悟
Oui Tournament Abe Takashi Takeuchi Yuugo
王座戦 一次予選 小倉久史 x 近藤誠也
Ouza Tournament Ogura Hisashi Kondou Seiya
朝日杯将棋オープン戦 一次予選 糸谷哲郎 x 中田功
Asahi Cup Open Itodani Tetsurou Nakata Isao
銀河戦 Eブロック 0 門倉啓太 x 今泉健司 0
Ginkagawa Tournament Kadokura Keita Imaizumi Kenji
Wednesday 16
順位戦A級 佐藤康光 x 森内俊之
Jun’i Tournament Satou Yasumitsu Moriuchi Toshiyuki
広瀬章人 x 稲葉陽
Hirose Akihito Inaba Akira
王位戦 予選 先崎学 x 上村亘
Oui Tournament Senzaki Manabu Kamimura Wataru
棋聖戦 二次予選 北浜健介 x 澤田真吾
Kisei Tournament Kitahama Kensuke Sawada Shingo
井上慶太 x 斎藤慎太郎
Inoue Keita Saitou Shintarou
マイナビ女子オープン 本戦 貞升南 x 清水市代
Mynavi Open Sadamasu Minami Shimizu Ichiyo
女流王位戦 予選 室谷由紀 x 堀彩乃
Women’s Oui Tournament Muroya Yuki Hori Ayano
Thursday 17
順位戦A級 羽生善治 x 渡辺明
Jun’i Tournament Habu Yoshiharu Watanabe Akira
屋敷伸之 x 三浦弘行
Yashiki Nobuyuki Miura Hiroyuki
岡崎洋 x 神谷広志
Aozaki Hiroshi Kamiya Hiroshi
西川和宏 x 八代弥
Nishikawa Kazuhiro Yashiro Wataru
佐藤紳哉 x 増田康宏
Satou Shinya Masuda Yasuhiro
三枚堂達也 x 藤原直哉
Sanmaidou Tatsuya Fujiwara Naoya
石井健太郎 x 門倉啓太
Isii Kentarou Kadokura Keita
井出隼平 x 西尾明
Ide Junpei Nishio Akira
遠山雄亮 x 田中悠一
Tooyama Yuusuke Tanaka Yuuichi
瀬川晶司 x 高野智史
Segawa Shouji Takano Satoshi
矢倉規広 x 佐藤慎一
Yagura Norihiro Satou Shinnichi
牧野光則 x 森けい二
Makino Mitsunori Mori Keiji
星野良生 x 近藤誠也
Hoshino Yoshitaka Kondou Seiya
神崎健二 x 都成竜馬
Kanzaki Kenji Tonari Ryuuma
王位戦 予選 佐藤天彦 x 佐藤和俊
Oui Tournament Satou Amahiko Satou Kazutoshi
佐々木慎 x 阿久津主税
Sasaki Makoto Aku Tsuchikara
阿部光瑠 x 飯島栄治
Abe Kouru Iijima Eiji
今泉健司 x 畠山鎮
Imaizumi Kenji Hatakeyama Mamoru
銀河戦 Fブロック 0 上野裕和 x 石田直裕 0
Ginkagawa Tournament Ueno Hirokazu Ishida Nakahiro
Friday 18
順位戦B級1組 豊島将之 x 橋本崇載
Jun’i Tournament Toyoshima Masayuki Hashimoto Takanori
王座戦 一次予選 佐々木勇気 x 中座真
Ouza Tournament Sasaki Yuuki Chuuza Makoto
王将戦 挑決リーグ 久保利明 x 糸谷哲郎
Ousho Tournament Kubo Toshiaki Itodani Tetsurou
朝日杯将棋オープン戦 一次予選 中村修 x 藤森哲也
Asahi Cup Open Nakamura Osamu Fujimoru Tetsuya
中村修 x 藤倉勇樹
Nakamura Osamu Fujikura Yuuki
山崎隆之 x 澤田真吾
Yamasaki Takayuki Sawada Shingo
新人王戦 山本博志三段 x 本田奎三段
Shinjin Tournament Yamamoto Hiroshi Honda Kei
Saturday 19
倉敷藤花 第2局 室谷由紀 x 里見香奈
Kurashiki Touka Tournament Muroya Yuki Satomi Kana
女流王将戦 第2局 0 里見香奈 x 香川愛生 0
Womens Ousho Tournament Satomi Kana Kagawa Manao
Sunday 20
倉敷藤花 第3局 里見香奈 x 室谷由紀
Kurashiki Touka Tournament Satomi Kana Muroya Yuki