Next Week Games (19/12-25/12)

Monday 19
竜王戦6組 近藤誠也 x 岩根忍
Ryuuou Tournament Kondou Seiya Iwane Shinobu
順位戦C級1組 杉本昌隆 x 北島忠雄
Jun’i Tournament Sugimoto Masataka Kitajima Tadao
豊川孝弘 x 高崎一生
Satou or Yashiro Hashimoto or Sasaki
高橋道雄 x 横山泰明
Takahashi Michio Yokoyama Hiroaki
長沼洋 x 塚田泰明
Naganuma Hiroshi Tsukada Yasuaki
千葉幸生 x 高野秀行
Chiba Sakio Takano Hideyuki
金井恒太 x 平藤真吾
Kanai Kouta Hirafuji Shingo
富岡英作 x 小林裕士
Tomioka Eisaku Kobayashi Hiroshi
日浦市郎 x 真田圭一
Hiura Ichirou Sanada Keiichi
佐藤秀司 x 宮田敦史
Satou Shuuji Miyata Atsushi
田中寅彦 x 堀口一史座
Tanaka Torahiko Horiguchi Kazushiza
青嶋未来 x 永瀬拓矢
Aoshima Mirai Nagase Takuya
島朗 x 村田顕弘
Shima Akira Murata Akihiro
船江恒平 x 佐々木勇気
Funae Kouhei Sasaki Yuuki
阿部健治郎 x 阪口悟
Abe Kenjirou Abe or Kondou
片上大輔 x 南芳一
Katagami Daisuke Minami Yoshikazu
大石直嗣 x 福崎文吾
Oishi Tadashi Fukusaki Bungo
泉正樹 x 宮本広志
Izumi Masaki Miyamoto Hiroshi
Tuesday 20
竜王戦6組 宮田利男 x 加藤桃子
Ryuuou Tournament Miyata Toshio Katou Momoko
順位戦A級 行方尚史 x 三浦弘行
Jun’i Tournament Namekata Hisashi Yorimoto Nana
佐藤康光 x 稲葉陽
Satou Yasumitsu Inaba Akira
増田康宏 x 及川拓馬
Masuda Yasuhiro Oikawa Takuma
三枚堂達也 x 岡崎洋
Sanmaidou Tatsuya Aozaki Hiroshi
長岡裕也 x 黒沢怜生
Nagaoka Yuuya Kurosawa Reo
佐藤慎一 x 遠山雄亮
Satou Shinnichi Tooyama Yuusuke
中座真 x 渡辺大夢
Chuuza Makoto Watanabe Hiromu
佐藤和俊 x 田中悠一
Satou Kazutoshi Suzuki or Ishida
阿部光瑠 x 上村亘
Abe Kouru Kamimura Wataru
高野智史 x 井出隼平
Takano Satoshi Kubo or Kitahama
西川和宏 x 村中秀史
Nishikawa Kazuhiro Kubo or Kitahama
梶浦宏孝 x 島本亮
Kajiura Hirotaka Shimamoto Ryou
石田直裕 x 牧野光則
Ishida Nakahiro Makino Mitsunori
瀬川晶司 x 竹内雄悟
Segawa Shouji Takeuchi Yuugo
王座戦 一次予選 中田功 x 山本真也
Ouza Tournament Nakata Isao Yamamoto Shinya
棋聖戦 二次予選 中村修 x 鈴木大介
Kisei Tournament Nakamura Osamu Suzuki Daisuke
女流名人戦 予選 長谷川優貴 x 山口絵美菜
Ladies Meijin Tournament Hasegawa Yuuki Yamaguchi Emina
女流王位戦 挑決リーグ 本田小百合 x 山根ことみ
Ladies Oui Tournament Honda Sayuri Yamane Kotomi
銀河戦 Gブロック 高見泰地 x 都成竜馬
Ginkagawa Tournament Takami Taichi Tonari Ryuuma
Wednesday 21 & Thursday 22
竜王戦 第7局 渡辺明 x 丸山忠久
Ryuuou Tournament (Final game) Watanabe Akira Maruyama Tadahisa
Wednesday 21
竜王戦2組 森内俊之 x 行方尚史
Ryuuou Tournament Moriuchi Toshiyuki Namekata Hisashi
順位戦C級1組 安用寺孝功 x 千田翔太
Jun’i Tournament Anyouji Takanori Chida Shouta
王位戦 予選 小林宏 x 西尾明
Oui Tournament Kobayashi Hiroshi Nishio Akira
澤田真吾 x 都成竜馬
Sawada Shingo Tonari Ryuuma
棋王戦 予選 木下浩一 x 藤倉勇樹
Kiou Tournament Kinoshita Kouichi Fujikura Yuuki
八代弥 x 石井健太郎
Yashiro Wataru Isii Kentarou
神崎健二 x 藤原直哉
Kanzaki Kenji Fujiwara Naoya
女流名人戦 予選 斎田晴子 x 高群佐知子
Ladies Meijin Tournament Saida Haruko Takamure Sachiko
千葉涼子 x 中村桃子
Chiba Ryouko Nakamura Momoko
船戸陽子 x 石本さくら
Funato Youko Ishimoto Sakura
女流王位戦 挑決リーグ 岩根忍 x 香川愛生
Ladies Oui Tournament Iwane Shinobu Kagawa Manao
Thursday 22
竜王戦6組 木下浩一 x 佐々木大地
Ryuuou Tournament Kinoshita Kouichi Sasaki Daichi
浦野真彦 x 西川慶二
Urano Masahiko Nishikawa Keiji
今泉健司 x 黒田尭之三段
Imaizumi Kenji Kuroda Takayuki
順位戦B級1組 郷田真隆 x 丸山忠久
Jun’i Tournament Gouda Masataka Maruyama Tadahisa
木村一基 x 畠山鎮
Kimura Kazuki Hatakeyama Mamoru
阿久津主税 x 飯島栄治
Aku Tsuchikara Iijima Eiji
久保利明 x 糸谷哲郎
Kubo Toshiaki Itodani Tetsurou
松尾歩 x 山崎隆之
Matsuo Ayumu Yamasaki Takayuki
豊島将之 x 谷川浩司
Toyoshima Masayuki Tanigawa Kouji
棋王戦 予選 佐藤秀司 x 宮田敦史
Kiou Tournament Satou Shuuji Miyata Atsushi
棋聖戦 二次予選 中村太地 x 近藤誠也
Kisei Tournament Nakamura Taichi Kondou Seiya
マイナビ女子オープン 本戦 里見香奈 x 室谷由紀
Mynavi Open Satomi Kana Muroya Yuki
女流名人戦 予選 竹部さゆり x 飯野愛
Ladies Meijin Tournament Takebe Sayuri Iino Ai
真田彩子 x 渡辺弥生
Sanada Ayako Watanabe Mio
銀河戦 Hブロック 三枚堂達也 x 近藤誠也
Ginkagawa Tournament Sanmaidou Tatsuya Kondou Seiya
Friday 23
竜王戦4組 中川大輔 x 高見泰地
Ryuuou Tournament Nakagawa Daisuke Takami Taichi
渡辺正和 x 青嶋未来
Watanabe Masakazu Aoshima Mirai
棋王戦 予選 石川陽生 x 上野裕和
Kiou Tournament Ishikawa Akio Ueno Hirokazu
女流名人戦 予選 久津知子 x 武富礼衣
Ladies Meijin Tournament Hisatsu Tomoko Takedomi Rei
Saturday 24
竜王戦6組 加藤一二三 x 藤井聡太
Ryuuou Tournament Katou Hifumi Fujii Souta
東和男 x 中島灯希アマ
Azuma Kazuo Nakajima Tomoki
王座戦 一次予選 村田智弘 x 千田翔太
Ouza Tournament Murata Tomohiro Chida Shouta
新人王戦 西田拓也三段 x 横山大樹アマ
Shinjin Tournament Nishida Takuya Yokoyama Daiki