Next week games (12/12-18/12)

Monday 12
竜王戦6組 高田尚平 x 金沢孝史
Ryuuou Tournament Takada Shouhei Kanezawa Takashi
宮本広志 x 都成竜馬
Miyamoto Hiroshi Tonari Ryuuma
王座戦 一次予選 遠山雄亮 x 青嶋未来
Ouza Tournament Satou or Yashiro Hashimoto or Sasaki
棋王戦 予選 小倉久史 x 加藤桃子
Kiou Tournament Ogura Hisashi #N/A
新人王戦 黒田尭之三段 x 出口若武三段
Shinjin Tournament Kuroda Takayuki Deguchi Takewaka
Tuesday 13
竜王戦2組 稲葉陽 x 佐藤和俊
Ryuuou Tournament Inaba Akira Satou Kazutoshi
小林宏 x 近藤正和
Kobayashi Hiroshi Kondou Masakazu
所司和晴 x 香川愛生
Shoshi Kazuharu Kagawa Manao
Wednesday 7
王位戦 予選 丸山忠久 x 渡辺大夢
Oui Tournament Maruyama Tadahisa Watanabe Hiromu
棋王戦 予選 森信雄 x 伊藤博文
Kiou Tournament Mori Nobuo Itou Hirofumi
銀河戦 Eブロック 西川和宏 x 今泉健司
Ginkagawa Tournament Nishikawa Kazuhiro Imaizumi Kenji
Wednesday 14
竜王戦5組 泉正樹 x 増田康宏
Ryuuou Tournament Izumi Masaki Abe or Kondou
石川陽生 x 瀬川晶司
Ishikawa Akio Segawa Shouji
順位戦A級 森内俊之 x 深浦康市
Jun’i Tournament Moriuchi Toshiyuki Fukaura Kouichi
村山慈明 x 田村康介
Murayama Yasuaki Tamura Kousuke
先崎学 x 澤田真吾
Senzaki Manabu Sawada Shingo
藤井猛 x 飯塚祐紀
Fujii Takeshi Iiduka Hiroki
野月浩貴 x 中田宏樹
Nozuki Hirotaka Yorimoto Nana
青野照市 x 中村太地
Aono Teruichi Nakamura Taichi
菅井竜也 x 森下卓
Sugai Tatsuya Morishita Taku
阿部隆 x 中村修
Abe Takashi Nakamura Osamu
戸辺誠 x 畠山成幸
Tobe Makoto Hatakeyama Naruyuki
北浜健介 x 佐々木慎
Kitahama Kensuke Sasaki Makoto
中川大輔 x 斎藤慎太郎
Nakagawa Daisuke Saitou Shintarou
窪田義行 x 井上慶太
Kubota Yoshiyuki Suzuki or Ishida
王位戦 予選 行方尚史 x 永瀬拓矢
Oui Tournament Namekata Hisashi Nagase Takuya
王座戦 一次予選 岡崎洋 x 佐々木勇気
Ouza Tournament Aozaki Hiroshi Kubo or Kitahama
棋王戦 予選 堀口一史座 x 阿部健治郎
Kiou Tournament Horiguchi Kazushiza Kubo or Kitahama
棋聖戦 二次予選 島朗 x 阿久津主税
Kisei Tournament Shima Akira Aku Tsuchikara
女流王位戦 挑決リーグ 清水市代 x 中村桃子
Ladies Oui Tournament Shimizu Ichiyo Nakamura Momoko
甲斐智美 x 中村真梨花
Kai Tomomi Nakamura Marika
Thursday 15
竜王戦3組 中座真 x 高崎一生
Ryuuou Tournament Chuuza Makoto Takazaki Issei
川上猛 x 宮田敦史
Kawakami Takeshi Miyata Atsushi
金井恒太 x 高野智史
Kanai Kouta Takano Satoshi
順位戦B級1組 久保利明 x 山崎隆之
Jun’i Tournament Kubo Toshiaki Yamasaki Takayuki
大平武洋 x 門倉啓太
Oohira Takehiro Kadokura Keita
神谷広志 x 渡辺正和
Kamiya Hiroshi Watanabe Masakazu
八代弥 x 土佐浩司
Yashiro Wataru Tosa Kouji
中村亮介 x 加藤一二三
Nakamura Ryousuke Katou Hifumi
佐藤紳哉 x 藤森哲也
Satou Shinya Fujimoru Tetsuya
高見泰地 x 中田功
Takami Taichi Nakata Isao
西尾明 x 小林健二
Nishio Akira Kobayashi Kenji
浦野真彦 x 星野良生
Urano Masahiko Hoshino Yoshitaka
石井健太郎 x 神崎健二
Isii Kentarou Kanzaki Kenji
伊藤真吾 x 矢倉規広
Itou Shingo Yagura Norihiro
村田智弘 x 脇謙二
Murata Tomohiro Waki Kenji
桐山清澄 x 藤原直哉
Kiriyama Kiyozumi Fujiwara Naoya
森けい二 x 都成竜馬
Mori Keiji Tonari Ryuuma
王位戦 予選 郷田真隆 x 阿部光瑠
Oui Tournament Gouda Masataka Abe Kouru
王座戦 一次予選 片上大輔 x 中尾敏之
Ouza Tournament Katagami Daisuke Nakao Toshiyuki
棋王戦 予選 東和男 x 山本真也
Kiou Tournament Azuma Kazuo Yamamoto Shinya
銀河戦 Fブロック 村中秀史 x 石田直裕
Ginkagawa Tournament Muranaka Shuuji Ishida Nakahiro
Friday 16
竜王戦6組 室岡克彦 x 島本亮
Ryuuou Tournament Murooka Katsuhiko Shimamoto Ryou
大橋貴洸 x 長森優作アマ
Oohashi Takahiro Nagamori Yuusaku
王位戦 予選 渡辺明 x 上村亘
Oui Tournament Watanabe Akira Kamimura Wataru
王座戦 一次予選 黒沢怜生 x 梶浦宏孝
Ouza Tournament Kurosawa Reo Kajiura Hirotaka
棋王戦 挑決第1局 佐々木勇気 x 千田翔太
Kiou Tournament Sasaki Yuuki Chida Shouta
マイナビ女子オープン 本戦 上田初美 x 貞升南
Mynavi Open Ueda Hatsumi Sadamasu Minami
女流名人戦 予選 相川春香 x 堀彩乃
Ladies Meijin Tournament Aikawa Haruka Hori Ayano
Saturday 17
竜王戦6組 伊藤能 x 石井直樹アマ
Ryuuou Tournament Itou Nou Ishii Naoki
棋聖戦 二次予選 丸山忠久 x 中川大輔
Kisei Tournament Maruyama Tadahisa Nakagawa Daisuke
Sunday 18
NHK杯 羽生善治 x 佐藤和俊
NHK Tournament Habu Yoshiharu Satou Kazutoshi