Week results (31/10-6/11)

Monday 31
王位戦 予選 戸辺誠 x 阿久津主税
Oui Tournament Tobe Makoto Aku Tsuchikara
西川和宏 x 今泉健司
Nishikawa Kazuhiro Imaizumi Kenji
女流名人戦 挑決リーグ 室谷由紀 x 清水市代
Women’s Meijin Tournament Muroya Yuki Shimizu Ichiyo
Tuesday 1
竜王戦5組 昇決 阪口悟 x 村田顕弘
Ryuuou Tournament Sakaguchi Satoru Murata Akihiro
順位戦C級2組 渡辺正和 x 大平武洋
Jun’i Tournament Watanabe Masakazu Oohira Takehiro
神谷広志 x 阿部光瑠
Kamiya Hiroshi Abe Kouru
高野智史 x 増田康宏
Takano Satoshi Masuda Yasuhiro
村中秀史 x 及川拓馬
Muranaka Shuuji Oikawa Takuma
梶浦宏孝 x 瀬川晶司
Kajiura Hirotaka Segawa Shouji
藤森哲也 x 岡崎洋
Fujimoru Tetsuya Aozaki Hiroshi
星野良生 x 中座真
Hoshino Yoshitaka Chuuza Makoto
近藤誠也 x 佐藤和俊
Kondou Seiya Satou Kazutoshi
中田功 x 上村亘
Nakata Isao Kamimura Wataru
高見泰地 x 桐山清澄
Takami Taichi Kiriyama Kiyozumi
都成竜馬 x 矢倉規広
Tonari Ryuuma Yagura Norihiro
加藤一二三 x 神崎健二
Katou Hifumi Kanzaki Kenji
藤原直哉 x 脇謙二
Fujiwara Naoya Waki Kenji
王座戦 一次予選 泉正樹 x 宮田敦史
Ouza Tournament Izumi Masaki Miyata Atsushi
王将戦 挑決リーグ 渡辺明 x 羽生善治
Ousho Tournament Watanabe Akira Habu Yoshiharu
糸谷哲郎 x 深浦康市
Itodani Tetsurou Fukaura Kouichi
女流王位戦 予選 山口恵梨子 x 山根ことみ
Women’s Oui Tournament Yamaguchi Eriko Yamane Kotomi
銀河戦 Aブロック 加藤桃子 x 渡辺正和
Ginkagawa Tournament Katou Momoko Watanabe Masakazu
Wednesday 2
竜王戦3組 昇決 小林裕士 x 中村太地
Ryuuou Tournament Kobayashi Hiroshi Nakamura Taichi
順位戦C級2組 八代弥 x 黒沢怜生
Jun’i Tournament Yashiro Wataru Kurosawa Reo
中村亮介 x 石田直裕
Nakamura Ryousuke Ishida Nakahiro
佐藤慎一 x 長岡裕也
Satou Shinnichi Nagaoka Yuuya
森けい二 x 石井健太郎
Mori Keiji Isii Kentarou
伊藤真吾 x 佐藤紳哉
Itou Shingo Satou Shinya
土佐浩司 x 西尾明
Tosa Kouji Nishio Akira
田中悠一 x 門倉啓太
Tanaka Yuuichi Kadokura Keita
渡辺大夢 x 小林健二
Watanabe Hiromu Kobayashi Kenji
浦野真彦 x 井出隼平
Urano Masahiko Ide Junpei
牧野光則 x 三枚堂達也
Makino Mitsunori Sanmaidou Tatsuya
村田智弘 x 西川和宏
Murata Tomohiro Nishikawa Kazuhiro
島本亮 x 竹内雄悟
Shimamoto Ryou Takeuchi Yuugo
王座戦 一次予選 北島忠雄 x 高田尚平
Ouza Tournament Kitajima Tadao Takada Shouhei
長沼洋 x 伊奈祐介
Naganuma Hiroshi Ina Yuusuke
棋聖戦 二次予選 佐々木慎 x 広瀬章人
Kisei Tournament Sasaki Makoto Hirose Akihito
Thursday 3
順位戦B級1組 丸山忠久 x 豊島将之
Jun’i Tournament Maruyama Tadahisa Toyoshima Masayuki
女流王座戦 第2局 里見香奈 x 加藤桃子
Women’s Ouza Tournament Satomi Kana #N/A
銀河戦 Bブロック 阿部光瑠 x 佐々木大地
Ginkagawa Tournament Abe Kouru Sasaki Daichi
Friday 4
竜王戦4組 昇決 井上慶太 x 大石直嗣
Ryuuou Tournament Inoue Keita Oishi Tadashi
王位戦 予選 塚田泰明 x 佐藤天彦
Oui Tournament Tsukada Yasuaki Satou Amahiko
谷川浩司 x 桐山清澄
Tanigawa Kouji Kiriyama Kiyozumi
王将戦 挑決リーグ 久保利明 x 羽生善治
Ousho Tournament Kubo Toshiaki Habu Yoshiharu
棋聖戦 二次予選 田村康介 x 森内俊之
Kisei Tournament Tamura Kousuke Moriuchi Toshiyuki
南芳一 x 菅井竜也
Minami Yoshikazu Sugai Tatsuya
阿部健治郎 x 近藤誠也
Abe Kenjirou Kondou Seiya
高野智史 x 近藤誠也
Takano Satoshi Kondou Seiya
朝日杯将棋オープン戦 一次予選 高崎一生 x 森下卓
Asahi Cup Open Takazaki Issei Morishita Taku
高橋道雄 x 金井恒太
Takahashi Michio Kanai Kouta
金井恒太 x 野月浩貴
Kanai Kouta Nozuki Hirotaka
Sunday 6
王位戦 予選 松尾歩 x 佐藤紳哉
Oui Tournament Matsuo Ayumu Satou Shinya
NHK杯 丸山忠久 x 村山慈明
NHK Tournament Maruyama Tadahisa Murayama Yasuaki