Next week games (7/11 – 13/11)

Monday 7 & Tuesday 8
竜王戦 第3局 渡辺明 x 丸山忠久
Ryuuou Tournament Watanabe Akira Maruyama Tadahisa
Monday 7
竜王戦6組 昇決 門倉啓太 x 竹内雄悟
Ryuuou Tournament Kadokura Keita Takeuchi Yuugo
順位戦A級 行方尚史 x 深浦康市
Jun’i Tournament Namekata Hisashi Fukaura Kouichi
王座戦 一次予選 渡辺正和 x 佐々木大地
Ouza Tournament Watanabe Masakazu Sasaki Daichi
王将戦 挑決リーグ 羽生善治 x 糸谷哲郎
Ousho Tournament Habu Yoshiharu Itodani Tetsurou
豊島将之 x 近藤誠也
Toyoshima Masayuki Kondou Seiya
朝日杯将棋オープン戦 一次予選 黒沢怜生 x 上村亘
Asahi Cup Open Kurosawa Reo Kamimura Wataru
宮田敦史 x 黒沢か上村
Miyata Atsushi Kurosawa or Kamimura
Tuesday 8
王位戦 予選 遠山雄亮 x 佐々木勇気
Oui Tournament Tooyama Yuusuke Sasaki Yuuki
王座戦 一次予選 阿部健治郎 x 中尾敏之
Ouza Tournament Abe Kenjirou Nakao Toshiyuki
千田翔太 x 都成竜馬
Chida Shouta Tonari Ryuuma
倉敷藤花 第1局 里見香奈 x 室谷由紀
Kurashiki Touka Tournament Satomi Kana Yorimoto Nana
マイナビ女子オープン 本戦 上田初美 x 北村桂香
Mynavi Open Ueda Hatsumi Kitamura Keika
女流王位戦 予選 熊倉紫野 x 中村桃子
Women’s Oui Tournament Kumakura Shino Nakamura Momoko
矢内理絵子 x 村田智穂
Yauchi Rieko Murata Chiho
銀河戦 Cブロック 伊奈祐介 x 田中悠一
Ginkagawa Tournament Ina Yuusuke Tanaka Yuuichi
Wednesday 9
竜王戦6組 昇決 近藤正和 x 三枚堂達也
Ryuuou Tournament Kondou Masakazu Sanmaidou Tatsuya
順位戦B級2組 先崎学 x 斎藤慎太郎
Jun’i Tournament Senzaki Manabu Saitou Shintarou
野月浩貴 x 中川大輔
Nozuki Hirotaka Nakagawa Daisuke
青野照市 x 中田宏樹
Aono Teruichi Nakata Hiroki
佐々木慎 x 森下卓
Sasaki Makoto Morishita Taku
中村修 x 中村太地
Nakamura Osamu Nakamura Taichi
村山慈明 x 畠山成幸
Murayama Yasuaki Hatakeyama Naruyuki
菅井竜也 x 窪田義行
Sugai Tatsuya Kubota Yoshiyuki
藤井猛 x 阿部隆
Fujii Takeshi Abe Takashi
戸辺誠 x 北浜健介
Tobe Makoto Kitahama Kensuke
澤田真吾 x 鈴木大介
Sawada Shingo Suzuki Daisuke
田村康介 x 井上慶太
Tamura Kousuke Inoue Keita
王位戦 予選 真田圭一 x 小林宏
Oui Tournament Sanada Keiichi Kobayashi Hiroshi
王座戦 一次予選 高崎一生 x 伊藤真吾
Ouza Tournament Takazaki Issei Itou Shingo
長岡裕也 x 八代弥
Katou Momoko Yashiro Wataru
杉本昌隆 x 村田智弘
Sugimoto Masataka Murata Tomohiro
棋聖戦 二次予選 森けい二 x 屋敷伸之
Kisei Tournament Mori Keiji Yashiki Nobuyuki
女流名人戦 挑決リーグ 山田久美 x 伊藤沙恵
Women’s Meijin Tournament Yamada Kumi Itou Sae
Tuesday 10
竜王戦4組 昇決 佐藤秀司 x 西川和宏
Ryuuou Tournament Satou Shuuji Nishikawa Kazuhiro
順位戦B級1組 松尾歩 x 橋本崇載
Jun’i Tournament Matsuo Ayumu Hashimoto Takanori
木村一基 x 豊島将之
Kimura Kazuki Toyoshima Masayuki
丸山忠久 x 飯島栄治
Maruyama Tadahisa Iijima Eiji
郷田真隆 x 谷川浩司
Gouda Masataka Tanigawa Kouji
阿久津主税 x 畠山鎮
Aku Tsuchikara Hatakeyama Mamoru
山崎隆之 x 糸谷哲郎
Yamasaki Takayuki Itodani Tetsurou
王位戦 予選 横山泰明 x 瀬川晶司
Oui Tournament Yokoyama Hiroaki Kimura Toshihide
王座戦 一次予選 片上大輔 x 佐藤慎一
Ouza Tournament Katagami Daisuke Kimura Toshihide
中田功 x 平藤真吾
Nakata Isao Hirafuji Shingo
山本真也 x 牧野光則
Yamamoto Shinya Makino Mitsunori
棋王戦 挑決トーナメント 森内俊之 x 千田翔太
Kiou Tournament Moriuchi Toshiyuki Chida Shouta
王将戦 挑決リーグ 久保利明 x 近藤誠也
Ousho Tournament Kubo Toshiaki Kondou Seiya
朝日杯将棋オープン戦 一次予選 塚田泰明 x 飯塚祐紀
Asahi Cup Open Tsukada Yasuaki Iiduka Hiroki
佐藤和俊 x 塚田か飯塚
Satou Kazutoshi Abe or Kondou
島朗 x 阪口悟
Shima Akira Sakaguchi Satoru
竹内雄悟 x 島か阪口
Takeuchi Yuugo Shima or Sakaguchi
女流王位戦 予選 中村真梨花 x 渡部愛
Women’s Oui Tournament Nakamura Marika Watanabe Mana
銀河戦 Dブロック 遠山雄亮 x 島本亮
Ginkagawa Tournament Tooyama Yuusuke Shimamoto Ryou
Friday 11
王座戦 一次予選 田中寅彦 x 青嶋未来
Ouza Tournament Tanaka Torahiko Aoshima Mirai
金井恒太 x 梶浦宏孝
Kanai Kouta Kajiura Hirotaka
王将戦 挑決リーグ 渡辺明 x 深浦康市
Ousho Tournament Watanabe Akira Fukaura Kouichi
Saturday 12
叡王戦 本戦 豊島将之 x 千田翔太
Eiou Tournament Toyoshima Masayuki Chida Shouta
女流王将戦 第1局 里見香奈 x 香川愛生
Womens Ousho Tournament Satomi Kana Kagawa Manao
Sunday 13
NHK杯 佐藤天彦 x 山崎隆之
NHK Tournament Satou Amahiko Yamasaki Takayuki