Week Results (24/10 – 31/10)

Monday 24
順位戦A級 羽生善治 x 稲葉陽
Jun’i Tournament Habu Yoshiharu Inaba Akira
王位戦 予選 橋本崇載 x 野月浩貴
Oui Tournament Hashimoto Takanori Nozuki Hirotaka
勝又清和 x 八代弥
Katsumata Kiyokazu Yashiro Wataru
女流名人戦 挑決リーグ 中井広恵 x 山口恵梨子
Women’s Meijin Tournament Nakai Hiroe Yamaguchi Eriko
Tuesday 25
竜王戦6組 昇決 門倉啓太 x 田丸昇
Ryuuou Tournament Kadokura Keita Tamaru Noboru
順位戦C級1組 島朗 x 安用寺孝功
Jun’i Tournament Shima Akira Anyouji Takanori
杉本昌隆 x 永瀬拓矢
Sugimoto Masataka Nagase Takuya
泉正樹 x 高橋道雄
Izumi Masaki Takahashi Michio
南芳一 x 北島忠雄
Minami Yoshikazu Kitajima Tadao
佐々木勇気 x 高野秀行
Sasaki Yuuki Takano Hideyuki
田中寅彦 x 村田顕弘
Tanaka Torahiko Murata Akihiro
大石直嗣 x 阿部健治郎
Oishi Tadashi Abe Kenjirou
塚田泰明 x 高崎一生
Tsukada Yasuaki Takazaki Issei
千葉幸生 x 金井恒太
Chiba Sakio Kanai Kouta
片上大輔 x 真田圭一
Katagami Daisuke Sanada Keiichi
堀口一史座 x 富岡英作
Horiguchi Kazushiza Tomioka Eisaku
近藤正和 x 宮田敦史
Kondou Masakazu Miyata Atsushi
豊川孝弘 x 千田翔太
Toyokawa Takahiro Chida Shouta
長沼洋 x 日浦市郎
Naganuma Hiroshi Hiura Ichirou
横山泰明 x 福崎文吾
Yokoyama Hiroaki Fukusaki Bungo
平藤真吾 x 佐藤秀司
Hirafuji Shingo Satou Shuuji
小林裕士 x 阪口悟
Kobayashi Hiroshi Sakaguchi Satoru
青嶋未来 x 宮本広志
Aoshima Mirai Miyamoto Hiroshi
王座戦 一次予選 室岡克彦 x 三枚堂達也
Ouza Tournament Murooka Katsuhiko Sanmaidou Tatsuya
銀河戦 Gブロック 0 都成竜馬 x 鈴木肇アマ 0
Ginkagawa Tournament Tonari Ryuuma Suzuki Hajime
Wednesday 26
竜王戦4組 昇決 西川和宏 x 中村修
Ryuuou Tournament Nishikawa Kazuhiro Nakamura Osamu
順位戦A級 深浦康市 x 広瀬章人
Jun’i Tournament Fukaura Kouichi Hirose Akihito
王座戦 一次予選 中村亮介 x 小林宏
Ouza Tournament Nakamura Ryousuke Kobayashi Hiroshi
遠山雄亮 x 高野智史
Tooyama Yuusuke Takano Satoshi
藤倉勇樹 x 石井健太郎
Fujikura Yuuki Isii Kentarou
棋聖戦 二次予選 先崎学 x 藤井猛
Kisei Tournament Senzaki Manabu Fujii Takeshi
阿部隆 x 畠山成幸
Abe Takashi Hatakeyama Naruyuki
女流王座戦 第1局 加藤桃子 x 里見香奈
Womens Ousho Tournament Katou Momoko Satomi Kana
マイナビ女子オープン 本戦 甲斐智美 x 渡部愛
Mynavi Open Kai Tomomi Watanabe Mana
Thursday 27
竜王戦5組 昇決 渡辺大夢 x 藤森哲也
Ryuuou Tournament Watanabe Hiromu Fujimoru Tetsuya
順位戦B級1組 松尾歩 x 谷川浩司
Jun’i Tournament Matsuo Ayumu Tanigawa Kouji
阿久津主税 x 木村一基
Aku Tsuchikara Kimura Kazuki
久保利明 x 飯島栄治
Kubo Toshiaki Iijima Eiji
山崎隆之 x 橋本崇載
Yamasaki Takayuki Hashimoto Takanori
糸谷哲郎 x 畠山鎮
Itodani Tetsurou Hatakeyama Mamoru
王位戦 予選 中川大輔 x 佐藤和俊
Oui Tournament Nakagawa Daisuke Satou Kazutoshi
銀河戦 Hブロック 0 近藤誠也 x 普久原 安アマ 0
Ginkagawa Tournament Kondou Seiya Fukuhara Yasu
Friday 28
王位戦 予選 長岡裕也 x 行方尚史
Oui Tournament Nagaoka Yuuya Namekata Hisashi
王座戦 一次予選 金沢孝史 x 八代弥
Ouza Tournament Kanezawa Takashi Yashiro Wataru
女流王位戦 予選 中井広恵 x 室田伊緒
Women’s Oui Tournament Nakai Hiroe Murota Io
Thursday 27 – Friday 28
竜王戦 第2局 渡辺明 x 丸山忠久
Ryuuou Tournament Watanabe Akira Maruyama Tadahisa
Saturday 29
加古川青流戦 第1局 石川優太三段 x 井出隼平
Kakogawa Tournament Ishikawa Yuuta Ide Junpei
女流王将戦 本戦 0 伊藤沙恵 x 香川愛生 0
Womens Ousho Tournament Itou Sae Kagawa Manao
Sunday 30
加古川青流戦 第2局 井出隼平 x 石川優太三段
Kakogawa Tournament Ide Junpei Ishikawa Yuuta
井出隼平 x 石川優太三段
Ide Junpei Ishikawa Yuuta
叡王戦 本戦 豊島将之 x 久保利明
Eiou Tournament Toyoshima Masayuki Kubo Toshiaki
叡王戦 本戦 千田翔太 x 佐々木勇気
Eiou Tournament Chida Shouta Sasaki Yuuki
NHK杯 行方尚史 x 永瀬拓矢
NHK Tournament Namekata Hisashi Nagase Takuya