Next week games (31/10 – 6/11)

Monday 31
王位戦 予選 阿久津主税 x 戸辺誠
Oui Tournament Aku Tsuchikara Tobe Makoto
西川和宏 x 今泉健司
Nishikawa Kazuhiro Imaizumi Kenji
女流名人戦 挑決リーグ 清水市代 x 室谷由紀
Women’s Meijin Tournament Shimizu Ichiyo Muroya Yuki
Tuesday 1
竜王戦5組 昇決 阪口悟 x 村田顕弘
Ryuuou Tournament Sakaguchi Satoru Murata Akihiro
順位戦C級2組 大平武洋 x 渡辺正和
Jun’i Tournament Oohira Takehiro Watanabe Masakazu
神谷広志 x 阿部光瑠
Kamiya Hiroshi Abe Kouru
増田康宏 x 高野智史
Masuda Yasuhiro Takano Satoshi
及川拓馬 x 村中秀史
Oikawa Takuma Muranaka Shuuji
梶浦宏孝 x 瀬川晶司
Kajiura Hirotaka Segawa Shouji
藤森哲也 x 岡崎洋
Fujimoru Tetsuya Aozaki Hiroshi
中座真 x 星野良生
Chuuza Makoto Hoshino Yoshitaka
佐藤和俊 x 近藤誠也
Satou Kazutoshi Kondou Seiya
中田功 x 上村亘
Nakata Isao Yorimoto Nana
高見泰地 x 桐山清澄
Takami Taichi Kiriyama Kiyozumi
矢倉規広 x 都成竜馬
Yagura Norihiro Tonari Ryuuma
神崎健二 x 加藤一二三
Kanzaki Kenji Katou Hifumi
脇謙二 x 藤原直哉
Waki Kenji Fujiwara Naoya
王座戦 一次予選 泉正樹 x 宮田敦史
Ouza Tournament Izumi Masaki Miyata Atsushi
王将戦 挑決リーグ 羽生善治 x 渡辺明
Ousho Tournament Habu Yoshiharu Watanabe Akira
王将戦 挑決リーグ 深浦康市 x 糸谷哲郎
Ousho Tournament Fukaura Kouichi Itodani Tetsurou
女流王位戦 予選 山口恵梨子 x 山根ことみ
Women’s Oui Tournament Yamaguchi Eriko Yamane Kotomi
銀河戦 Aブロック 渡辺正和 x 加藤桃子
Ginkagawa Tournament Watanabe Masakazu #N/A
Wednesday 2
竜王戦3組 昇決 小林裕士 x 中村太地
Ryuuou Tournament Kobayashi Hiroshi Nakamura Taichi
順位戦C級2組 八代弥 x 黒沢怜生
Jun’i Tournament Yashiro Wataru Kurosawa Reo
中村亮介 x 石田直裕
Nakamura Ryousuke Ishida Nakahiro
長岡裕也 x 佐藤慎一
Nagaoka Yuuya Satou Shinnichi
石井健太郎 x 森けい二
Isii Kentarou Mori Keiji
佐藤紳哉 x 伊藤真吾
Satou Shinya Itou Shingo
西尾明 x 土佐浩司
Nishio Akira Tosa Kouji
田中悠一 x 門倉啓太
Tanaka Yuuichi Kadokura Keita
小林健二 x 渡辺大夢
Kobayashi Kenji Watanabe Hiromu
浦野真彦 x 井出隼平
Katou Momoko Ide Junpei
三枚堂達也 x 牧野光則
Sanmaidou Tatsuya Makino Mitsunori
西川和宏 x 村田智弘
Nishikawa Kazuhiro Murata Tomohiro
竹内雄悟 x 島本亮
Takeuchi Yuugo Shimamoto Ryou
王座戦 一次予選 高田尚平 x 北島忠雄
Ouza Tournament Takada Shouhei Kitajima Tadao
長沼洋 x 伊奈祐介
Naganuma Hiroshi Ina Yuusuke
棋聖戦 二次予選 広瀬章人 x 佐々木慎
Kisei Tournament Hirose Akihito Sasaki Makoto
Thursday 3
順位戦B級1組 丸山忠久 x 豊島将之
Jun’i Tournament Maruyama Tadahisa Toyoshima Masayuki
女流王座戦 第2局 加藤桃子 x 里見香奈
Women’s Ouza Tournament Katou Momoko Satomi Kana
銀河戦 Bブロック 阿部光瑠 x 佐々木大地
Ginkagawa Tournament Abe Kouru Sasaki Daichi
Friday 4
竜王戦4組 昇決 井上慶太 x 大石直嗣
Ryuuou Tournament Inoue Keita Kimura Toshihide
王位戦 予選 佐藤天彦 x 塚田泰明
Oui Tournament Satou Amahiko Kimura Toshihide
谷川浩司 x 桐山清澄
Tanigawa Kouji Kiriyama Kiyozumi
王将戦 挑決リーグ 羽生善治 x 久保利明
Ousho Tournament Habu Yoshiharu Kubo Toshiaki
棋聖戦 二次予選 森内俊之 x 田村康介
Kisei Tournament Moriuchi Toshiyuki Tamura Kousuke
南芳一 x 菅井竜也
Minami Yoshikazu Sugai Tatsuya
阿部健治郎 x 近藤誠也
Abe Kenjirou Kondou Seiya
高野智史 x 阿部健か近藤誠
Takano Satoshi Abe or Kondou
朝日杯将棋オープン戦 一次予選 森下卓 x 高崎一生
Asahi Cup Open Morishita Taku Takazaki Issei
高橋道雄 x 金井恒太
Takahashi Michio Kanai Kouta
野月浩貴 x 高橋か金井
Nozuki Hirotaka Takahashi or Kanai
Saturday 5
女流王将戦 挑決 上田初美 x 香川愛生
Women’s Ousho Tournament Ueda Hatsumi Kagawa Manao
Sunday 6
王位戦 予選 松尾歩 x 佐藤紳哉
Oui Tournament Matsuo Ayumu Satou Shinya
NHK杯 丸山忠久 x 村山慈明
NHK Tournament Maruyama Tadahisa Murayama Yasuaki