Next week games (17/10 – 23/10)

Monday 17
竜王戦4組 昇決 大石直嗣 x 佐々木勇気
Ryuuou Tournament Oishi Tadashi Sasaki Yuuki
王座戦 一次予選 高田尚平 x 真田圭一
Ouza Tournament Takada Shouhei Sanada Keiichi
宮本広志 x 星野良生
Miyamoto Hiroshi Hoshino Yoshitaka
王将戦 挑決リーグ 深浦康市 x 近藤誠也
Ousho Tournament Fukaura Kouichi Kondou Seiya
糸谷哲郎 x 豊島将之
Itodani Tetsurou Toyoshima Masayuki
Tuesday 18
竜王戦6組 昇決 瀬川晶司 x 三枚堂達也
Ryuuou Tournament Segawa Shouji Sanmaidou Tatsuya
王座戦 一次予選 加藤一二三 x 金井恒太
Ouza Tournament Katou Hifumi Kanai Kouta
土佐浩司 x 佐々木大地
Tosa Kouji Sasaki Daichi
西尾明 x 青嶋未来
Nishio Akira Aoshima Mirai
安用寺孝功 x 今泉健司
Anyouji Takanori Imaizumi Kenji
棋王戦 挑決トーナメント 久保利明 x 千田翔太
Kiou Tournament Kubo Toshiaki Chida Shouta
朝日杯将棋オープン戦 一次予選 高橋道雄 x 勝又清和
Asahi Cup Open Takahashi Michio Katsumata Kiyokazu
マイナビ女子オープン 本戦 中倉宏美 x 頼本奈菜アマ
Mainavi Open Nakakura Hiromi Yorimoto Nana
女流王位戦 予選 上田初美 x 中村真梨花
Women’s Oui Tournament Ueda Hatsumi Nakamura Marika
銀河戦 Eブロック 森けい二 x 今泉健司
Ginkagawa Tournament Mori Keiji Imaizumi Kenji
Wednesday 19
順位戦B級2組 村山慈明 x 飯塚祐紀
Jun’i Tournament Murayama Yasuaki Iiduka Hiroki
菅井竜也 x 中川大輔
Sugai Tatsuya Nakagawa Daisuke
藤井猛 x 畠山成幸
Fujii Takeshi Sasaki or Watanabe
戸辺誠 x 井上慶太
Tobe Makoto Inoue Keita
澤田真吾 x 中田宏樹
Sawada Shingo Nakata Hiroki
田村康介 x 中村修
Tamura Kousuke Nakamura Osamu
佐々木慎 x 鈴木大介
Sasaki Makoto Suzuki Daisuke
北浜健介 x 森下卓
Kitahama Kensuke Morishita Taku
窪田義行 x 中村太地
Kubota Yoshiyuki Nakamura Taichi
阿部隆 x 青野照市
Abe Takashi Aono Teruichi
野月浩貴 x 斎藤慎太郎
Nozuki Hirotaka Saitou Shintarou
王座戦 一次予選 岡崎洋 x 堀口弘か山田久
Ouza Tournament Aozaki Hiroshi Horiguchi or Yamada
有森浩三 x 中田功
Arimori Kouzou Nakata Isao
棋王戦 挑決トーナメント 佐藤天彦 x 糸谷哲郎
Kiou Tournament Satou Amahiko Itodani Tetsurou
棋聖戦 二次予選 谷川浩司 x 桐山清澄
Kisei Tournament Tanigawa Kouji Kiriyama Kiyozumi
佐藤紳哉 x 千葉幸生
Satou Shinya Chiba Sakio
北島忠雄 x 佐藤紳か千葉
Kitajima Tadao Satou or Chiba
Thursday 20
順位戦C級2組 八代弥 x 遠山雄亮
Jun’i Tournament Yashiro Wataru Tooyama Yuusuke
中村亮介 x 門倉啓太
Nakamura Ryousuke Kadokura Keita
王位戦 予選 郷田真隆 x 富岡英作
Oui Tournament Gouda Masataka Tomioka Eisaku
増田康宏 x 梶浦宏孝
Masuda Yasuhiro Kajiura Hirotaka
王座戦 一次予選 島朗 x 中尾敏之
Ouza Tournament Shima Akira Nakao Toshiyuki
石川陽生 x 宮田敦史
Ishikawa Akio Miyata Atsushi
佐藤慎一 x 藤森哲也
Satou Shinnichi Fujimoru Tetsuya
杉本昌隆 x 大石直嗣
Sugimoto Masataka Oishi Tadashi
小林裕士 x 村田智弘
Kobayashi Hiroshi Murata Tomohiro
王将戦 挑決リーグ 深浦康市 x 豊島将之
Ousho Tournament Fukaura Kouichi Toyoshima Masayuki
銀河戦 Fブロック 上野裕和 x 木村秀利アマ
Ginkagawa Tournament Ueno Hirokazu Kimura Toshihide
Friday 21
竜王戦2組 昇決 松尾歩 x 飯島栄治
Ryuuou Tournament Matsuo Ayumu Iijima Eiji
王位戦 予選 高橋道雄 x 渡辺大夢
Oui Tournament Takahashi Michio Watanabe Hiromu
田村康介 x 永瀬拓矢
Tamura Kousuke Nagase Takuya
福崎文吾 x 中田功
Fukusaki Bungo Nakata Isao
王座戦 一次予選 高崎一生 x 石田直裕
Ouza Tournament Takazaki Issei Ishida Nakahiro
棋王戦 挑決トーナメント 阿部健治郎 x 佐々木勇気
Kiou Tournament Abe Kenjirou Sasaki Yuuki
王将戦 挑決リーグ 渡辺明 x 久保利明
Ousho Tournament Watanabe Akira Kubo Toshiaki
棋聖戦 二次予選 山崎隆之 x 畠山鎮
Kisei Tournament Yamasaki Takayuki Hatakeyama Mamoru
豊川孝弘 x 三枚堂達也
Toyokawa Takahiro Sanmaidou Tatsuya
及川拓馬 x 阿部光瑠
Oikawa Takuma Abe Kouru
豊川か三枚堂 x 及川か阿部光
Toyokawa or Sanmaidou Oikawa or Abe
叡王戦 本戦 羽生善治 x 稲葉陽
Eiou Tournament Habu Yoshiharu Inaba Akira