Week Results (19/9 – 25/9)

Results of pro games of the week:
○ Winner
● Loser

Monday 19

王位戦 予選
Oui tournament Preliminaries

● 井出隼平 x 佐藤天彦 ○
Ide Junpei x Satou Amahiko

Tuesday 20

王座戦 第2局
Ouza tournament Second Game

● 糸谷哲郎 x 善治羽生 ○
Itodani Tetsuro x Yoshiharu Habu

王位戦 予選
Oui tournament Preliminaries

● 高野智史 x 渡辺 明 ○
Takano Satoshi x Watanabe Akira

○ 近藤正和 x 三枚堂達也 ●
Kondou Masakazu x Sanmaidou Tatsuya

王座戦 一次予選
Ouza tournament First Preliminary

● 渡辺大夢 x 伊藤真吾 ○
Watanabe Hiromu x Itou Shingo

● 南 芳一 x 山本真也 ○
Minami Yoshikazu x Yamamoto Shinya

新人王戦
ShinjinOu Tournament

○ 石田直裕 x 八代 弥 ●
Ishida Naohiro x Wataru Yashiro

倉敷藤花戦
Kurashiki Touka Tournament

● 伊藤沙恵 x 上田初美 ○
Itou Sae x Ueda Hatsumi

銀河戦 決勝トーナメント

● 横山泰明 x 藤井 猛 ○
Yokoyama Hiroaki x Fujii Takeshi

Wednesday 21

竜王戦2組 昇決
Ryuuou Tournament Group 2

○ 飯島栄治 x 広瀬章人 ●
Iishima Eiji x Hirose Akihito

順位戦B級2組
Juni Tournament B league Group 2

● 森下卓 x 飯塚祐紀 ○
Morishita Taku x Iitsuka Hiroki

○ 中川大輔 x 青野照市 ●
Nakagawa Daisuke x Aono Teruichi

○ 菅井竜也 x 戸辺誠 ●
Sugai Tatsuya x Tobe Makoto

○ 井上慶太 x 澤田真吾 ●
Inoue Keita x Sawada Shingo

王位戦 予選
Oui Tournament Preliminary

○ 丸山忠久 x 島朗 ●
Maruyama Tadahisa x Akira Shima

● 屋敷伸之x 野月浩貴 ○
Yashiki Nobuyuki x Nozuki Hirotaka

○ 千田翔太 x 星野良生 ●
Chida Souta x Hoshino Yoshitaka

王座戦 一次予選
Ouza Tournament 1st Preliminary

○ 田中寅彦 x 富岡英作 ●
Tanaka Torahiro x Tomioka Eisaku

○ 小林宏 x 上野裕和 ●
Kobayashi Hiroshi x Ueno Hirokazu

○ 藤倉勇樹 x 大平武洋 ●
Fujikura Yuki x Oohira Takehiro

棋聖戦 一次予選
Kisei Tournament First Preliminary

○ 金井恒太 x 佐藤慎一 ●
Kanai Kota x Satou Shinichi

○ 宮本広志 金井恒太 ●
Miyamoto Hiroshi x Kanai Kota

○ 北島忠雄 x 瀬川晶司 ●
Kitashima Tadao x Segawa Shoji

朝日杯将棋オープン戦 一次予選
Asahi Cup Shogi Open Tournament First Preliminary

● 香川愛生 x 中田功 ○
Kagawa Aisei x Tanaka Isao

○ 谷川浩司 x 牧野光則 ●
Tanigawa Koji x Makino Mitsunori

倉敷藤花
Kurashiki Touka Tournament

○ 室谷由紀 x 中井広恵* ●
Muroya Yuki x Nakai Hiroe

Thursday 22

Friday 23

順位戦C級2組 千日手
Juni Tournament C League Group 2

○ 石井健太郎 x 中村亮介 ●
Ishii Kentaro x Nakamura Ryosuke

○ 長岡裕也 x 岡崎洋 ●
Nagaoka Yuya x Okazaki Hiroshi

○ 佐藤紳哉 x 牧野光則 ●
Satou Shinya x Makino Mitsunori

○ 高見泰地 x 遠山雄亮 ●
Takami Taichi x Toyama Yuusuke

● 中田功 x 森けい二 ○
Tanaka Isao x Mori Keiji

● 上村亘 x 門倉啓太 ○
Uemura Wataru x Kadokura Keita

● 脇謙二 x 近藤誠也 ○
Waki Kenji x Kondou Seiya

● 加藤一二三 x 渡辺正和 ○
Katou Hifumi x Watanabe Masakazu

○ 神谷広志 x 小林健二 ●
Kamiya Hiroshi x Kobayashi Kenji

○ 村田智弘 x 浦野真彦 ●
Murata Tomohiro x Urano Masahiro

○ 増田康宏 x 神崎健二 ●
Masuda Yasuhiro x Kanzaki Kenji

● 西川和宏 x 田中悠一 ○
Nishikawa Kazuhiro x Tanaka Yuichi

○ 藤森哲也 x 藤原直哉 ●
Fujimori Tetsuya x Fujiwara Naoya

○ 中座真 x 竹内雄悟 ●
Chuza Makoto x Takeuchi Yugo

● 土佐浩司 x 矢倉規広 ○
Tosa Koji x Yagura Norihiro

● 桐山清澄 x 島本亮 ○
Kiriyama Kiyozumi x Shimamoto Ryo

王位戦 予選
Oui Tournament Preliminary

● 阿部健治郎 x 青嶋未来 ○
Abe Kenjiro x Aoshima Mirai

王座戦 一次予選
Ouza Tournament First Preliminary

○ 佐々木大地 x 香川愛生 ●
Sasaki Taichi x Kagawa Aisei

○ 大石直嗣 x 福崎文吾 ●
Ooishi Tadashi x Fukuzaki Bungo

● 豊川孝弘 x 平藤真吾 ○
Toyokawa Takahiro x Hirafuji Shingo

棋王戦 挑決トーナメント
Kiou Tournament Challenger

● 深浦康市 x 佐々木勇気 ○
Fukaura Koichi x Sasaki Yuuki

朝日杯将棋オープン戦 一次予選
Asahi Cup Shogi Open Tournament First Preliminary

○ 勝又清和 x 室谷由紀 ●
Katsumata Kiyozaku x Muroya Yuki

女流名人戦 挑決リーグ
Women’s Meijin Tournament

● 伊藤沙恵 x 甲斐智美 ○
Itou Sae x Kai Tomomi

Saturday 24

日本シリーズ 二回戦
Japan Series 2nd

● 三浦弘行 x 佐藤康光 ○
Miura Hiroyuki x Satou Yasumitsu

王位戦 予選
Oui Tournament Preliminary

● 北浜健介 x 糸谷哲郎 ○
Kitahama Kensuke x Itodani Tetsurou

山崎隆之 x 船江恒平
Yamazaki Takayuki x Funae Kouhei

女流王将戦 本戦
Women’s Ousho Tournament

○ 伊藤沙恵 x 熊倉紫野 ●
Itou Sae x Kumakura Shino

Sunday 25

叡王戦 本戦
Eiou Tournament

○ 久保利明 x 小林裕士 ●
Kubo Toshiaki x Kobayashi Hiroshi

● 広瀬章人 x 千田翔太 ○
Hirose Akihito x Chida Shota

NHK杯
NHK Tournament

○ 郷田真隆 x 高見泰地 ●
Goda Masataka x Takami Taichi